V neděli začíná celostátní festival ZUŠ Open
V neděli začíná celostátní festival ZUŠ Open; zapojí se přes 400 základních uměleckých škol
Bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení a výstav v podání nejmladších umělců z více než 400 základních uměleckých škol z celé republiky nabídne od neděle 22. května do neděle 29. května festival ZUŠ Open. Po celé republice uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby. Cílem festivalu ZUŠ Open, který ve spolupráci se základními uměleckými školami pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, je nejen představit práci jednotlivých škol, ale také upozornit na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství u nás. Operní pěvkyně Magdalena Kožená osobně přijede 24. května podpořit vystupující žáky ZUŠ v Ústeckém kraji.
Vybrané akce se uskuteční i v letních měsících a také v Evropském parlamentu v rámci nadcházejícího českého předsednictví v EU. Více informací o programu je k dispozici na webu www.zusopen.cz. Festival ZUŠ Open se v letošním ročníku připojuje k ARTýdnu – týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby vyhlášeným UNESCO, který se uskuteční v týdnu 23.–29. května.
ZUŠ Open pomáhá
Festivalovým mottem je dlouhodobě „ZUŠ Open pomáhá“. Po celé republice se tak v rámci ZUŠ Open uskuteční řada charitativních akcí i umělecká vystoupení na místech, kde pro živé umění běžně není prostor. Mnohé ZUŠ od počátku válečného konfliktu pořádají i benefiční koncerty pro Ukrajinu a dají ve svém programu na ZUŠ Open prostor i ukrajinským dětem. Další ZUŠ například vystoupí v domovech seniorů nebo zdravotnických zařízeních. 23. května se například uskuteční v kostele sv. Františka a klášteře Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou rozsáhlý charitativní program Po stopách sv. Anežky České, na kterém vystoupí žáci a pedagogové základních uměleckých školy hl. města Prahy, školy Jaroslava Ježka, konzervatoře Jana Deyla a Dívčí katolické školy ve prospěch chráněné dílny Inspirace. Mimořádnou akcí je také projekt ZUŠ Open pomáhá v Dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech, který se uskuteční 24. května. Místo obvyklých dárků pacientům a jejich rodinám přinesou malí umělci na jedno odpoledne a večer rozptýlení v podobě nejrůznějších koncertů, cirkusové dílny, výstavy i piknik v parku. Program završí koncert v kostele sv. Františka Xaverského, který bude přístupný i veřejnosti. 29. května se pak uskuteční společný program základních uměleckých škol Královehradeckého i Pardubického kraje ZUŠ Open v Neratově, který podpoří pokračování rekonstrukce tohoto výjimečného místa. Do celodenního programu, který nabídne koncerty i výtvarné dílny.
Další programové tipy
Žáci základních uměleckých škol Středočeského kraje se opět společně představí na zámku Liteň u Berouna. 22. května zde návštěvníkům nabídnou program plný hudby, tance i výtvarné tvorby. Zámeckou zahradu rozezní v podání nejmenších umělců vážná hudba, muzikálové melodie, pop-rockové skladby ale dechovka. Bohatý umělecký program uzavře „Večerní soaré“, který představí vybrané absolventy letošního ročníku Stipendijní Akademie MenART.
V letošním roce se vybraných akcí v Ústeckém kraji 24. května zúčastní i patronka ZUŠ Open Magdalena Kožená a osobně tak podpoří práci žáků ZUŠ i jejich pedagogů. V 11.00 hodin ji uvítá ZUŠ Litoměřice na zahradní slavnosti, při které se v bohatém programu představí žáci všech oborů školy. Ve 12.50 hodin z nádraží v Lovosicích odjede speciální hudební vlak do Mostu; Magdaleně a všem pasažérům tzv. Švestkové dráhy cestu zpříjemní slam poetry v podání žáků ZUŠ Litvínov, komorní hudbu nabídnou žáci ZUŠ Most, program ve vlaku doplní akordeonové duo Absoluto. Na vybraných nádražích této trasy budou probíhat další koncerty a výstavy. Magdalena se dále přesune do Teplic, kde v 15:30 navštíví v sále ZUŠ Teplice program připravený řadou škol z ústeckého kraje. Poslední zastávkou Magdaleny Kožené bude Činoherní studio v Ústí n. Labem, kde se představí žáci místní ZUŠ. V průběhu dne Magdalena symbolicky předá první hudební nástroje z nového projektu Kdyby tisíc klarinetů, který její Nadační fond pořádá společně s Nadačním fondem Českého rozhlasu.
Karlovarské ZUŠ 25. května rozezní na tzv. Hudebně tanečním GALA KOLONÁDA společně s Karlovarským symfonickým orchestrem Mlýnskou kolonádu. Sdružení základních uměleckých škol Moravskoslezského kraje Múza připravilo v rámci 9. ročník festivalu „MUZIÁDA 2022“ na 26. května v sále Domu kultury města Ostravy společný koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava a žáků základních uměleckých škol Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Studenti základních uměleckých škol spolu s profesionály tak vytvoří ojedinělé hudební těleso, které dá vyniknout nejmladším talentům.
Symbolickým vyvrcholení letošního festivalového programu se stane společný celodenní program ZUŠ z nejrůznějších koutů republiky 28. května v Praze ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, který se koná pod osobní záštitou jeho předsedy, pana Miloše Vytrčila. Zdarma bude přístupný bohatý program hudebních a tanečních vystoupení i nejrůznějších dílniček a workshopů pro děti. Ve večerních hodinách zazní v provedení spojených pěveckých sborů a orchestrů ZUŠ, v čele s dirigentem Janem Kučerou, Missa brevis J. Pavlici a skladba Modlitba pro budoucnost Tomáše Kača. Vzácnými hosty večerního koncertu budou mladí umělci z Ukrajiny a operní pěvec Roman Janál.
O ZUŠ Open
Festival ZUŠ Open upozorňuje na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství, jímž Česká republika disponuje. Přehlídka, jejímž pořadatelem je Nadační fond Magdaleny Kožené, podporuje a prezentuje školy jako otevřené prostředí pro vyhledávání a systematický rozvoj nadání dětí a mládeže bez ohledu na jejich případné zdravotní či sociální omezení. Zároveň dává příležitost představit nejširší veřejnosti, na čem ZUŠ s dětmi pracují a jak mohou vzájemně spolupracovat. „Jsem hrdá na to, že mohu stát v čele festivalu, který prezentuje význam a kvalitu základního uměleckého vzdělávání v celé jeho šíři. Umění je krásným jazykem a projevem lidského umu, má obrovskou moc spojovat jednotlivce i celou společnost, je prostředkem k budování nejen tvořivosti, ale i komunikace a živých vztahů. To vše má v dnešní době, s ohledem na její problémy i často virtuální vztahy, o to větší význam,” upozorňuje ředitelka festivalu ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová. Je to podle ní příležitost představit práci ZUŠ v celé její šíři oborů, jakými jsou hudba, výtvarné umění, divadlo a tanec.
Nefinanční sbírka „Kdyby tisíc klarinetů“
Nadační fond Českého rozhlasu a Český rozhlas – Radiožurnál ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené spustil nefinanční sbírku „Kdyby tisíc klarinetů“. Sbírka je určena všem dětským hudebníkům, pro jejichž rodinu je pořízení hudebního nástroje nad možnosti rodinného rozpočtu. Magdalena Kožená sbírku zaštiťuje společně s Jiřím Suchým. Na webu www.kdybytisicklarinetu.cz mohou učitelé škol uměleckých i všech stupňů škol od mateřských, přes základní, střední, až po vysoké umístit požadavek na potřebný hudební nástroj. Aplikace pak spáruje poptávku a nabídku. Projekt a sbírka „Kdyby tisíc klarinetů“ je časově neomezená. Je určena všem dětem, které našly zalíbení v hudbě, ale pořízení hudebního nástroje nebo úhrada hodin s učitelem hudby je nad finanční možnosti rodičů. Dárci mohou nabídnout nový hudební nástroj nebo použitý hudební nástroj, který tak získá šanci na svůj druhý život. Partnery projektu jsou Asociace základních uměleckých škol ČR a Asociace výrobců hudebních nástrojů ČR.
20. 5. 2022
> Komentáře